Čo robiť po strate kľúča od auta

Čo robiť po strate kľúča od auta

Auto kľúč je neodmysliteľnou súčasťou auta tak ako napr. kolesá alebo rýchlostná páka.

Automobilový kľúč vyzerá ako jednoduchá súčiastka no zdanie klame. Verili by ste tomu, že kľúč obsahuje až okolo 40 komponentov? V koncerne sa konštrukcia kľúču veľmi nelíši, samozrejme sa nebavíme od dizajne. Dizajn má samozrejme každý model iný.

Výroba resp. vývoj kľúča trvá zhruba tri roky. Teda asi toľko ako aj vývoj celého nového auta. Počas vývoja absolvujú kľúče rôzne testy. Ako napr. pranie v práčke kedy sa simuluje zábudlivosť vlastníkov áut. Vystavujú sa extrémnym mrazom – 40°C, ale aj extrémnym teplám 80°C. V testoch nemôžu chýbať ani pády z výšok, vibrácie, testy na vlhkosť atď. Veľký pozor sa dáva aj na ergonómiu, analyzuje sa ako stláčame tlačidlá, či ich stláčame skôr s bruškami palcov alebo s nechtami. Každé tlačidlo by malo vydržať okolo pól milióna stlačení.

Čo robiť pri strate kľúča? Nuž čaká Vás iba jedna možnosť a to výroba nového kľúča a jeho nakódovanie. Nie je to lacná záležitosť. Ceny sa rôznia podľa konkrétnej značky. Ideálne je mať uzavreté poistenie auta, kde sa kryje aj prípadná strata kľúča. Kontaktovať treba predajcu značky Vášho automobilu. Pripravte si nižšie stovky eur.

Aká je budúcnosť kľúča? Trendy naznačujú, že kľúče v budúcnosti zaniknú. Nahradia ich mobily. Áno, auto si budete otvárať mobilom napr. prostredníctvom NFC čítačky. Automobilky tak ušetria kopec eur pri vývoji a vyrábaní kľúča. Ostať by mali pri prémiových značkách, kde je kľúč akési zobrazenie statusu majiteľa auta.

Zdroj